Наближаютьсядовгоочікуванівесняні свята. З метою створеннясприятливих умов для проведеннясвяткових і неробочихднів, Кабмінрекомендував перенести деяківихідні та робочідні. Розглянемоособливостіоформлення такого перенесення
Святкові та неробочіднівстановлюютьсявиключнозаконодавством, зокрема ст. 73 Кодексу законів про працюУкраїни (далі – КЗпП) .
В Українівстановленітакісвятковідні:
1 січня − Новйрік;
7 січня − Різдво Христове;
8 березня − Міжнароднийжіночий день;
1 і 2 травня − День міжнародноїсолідарностітрудящих;
9 травня − День перемоги над нацизмом у Другійсвітовійвійні (День Перемоги);
28 червня − День КонституціїУкраїни;
24 серпня − День НезалежностіУкраїни;
14 жовтня − День захисникаУкраїни.
Неробочими є днірелігійних свят:
7 січня − Різдво Христове;
один день (неділя) − Пасха (Великдень);
один день (неділя) − Трійця.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 КЗпП у випадку, коли святковийабонеробочий день, встановлений ст. 73 КЗпП, збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступнийпіслясвятковогоабонеробочого.
Крім того, з метою створеннясприятливих умов для проведеннясвяткових і неробочихднів, а такожраціональноговикористанняробочого часу Уряд вправі не пізнішеніж за три місяці до таких дніврекомендуватикерівникампідприємств перенести вихідні та робочідні в порядку й на умовах, установленихзаконодавством, для працівників, яким установлено п’ятиденнийробочийтижденьіздвомавихідними днями.
Роботодавець у разізастосуваннярекомендаціїКабінетуМіністрівУкраїни (далі – КМУ) не пізнішеніж за два місяцівидає наказ (розпорядження) про перенесеннявихідних і робочихднів на підприємстві, погодженийізпрофспілкою (профспілковимпрацівником) (ст. 67 КЗпП).
В іншихвипадкахроботодавецьтакожвправі перенести вихідні. Але звернітьувагу, щотакеперенесення є зміноюістотних умов праці, аджевонозмінює режим роботи. Тому про такерішенняроботодавецьзобов`язанийповідомитипрацівників не пізнішеніж за два місяці в порядку, передбаченому ст. 32 КЗпП.
Звернітьувагу, щорозпорядження КМУ маютьлишерекомендаційний характер. Аджероботодавцюнадано право самостійноприйматирішення про перенесенняробочихднів. До речі, Мінсоцполітики в листівід 15.05.12 р. № 155/13/133-12 (далі — Лист № 155) наголошує, щороботодавецьможезробитице таким чином, як рекомендує КМУ, − перенести робочідні на свійрозсудабовзагалі не переносити.
Згідно з розпорядженням КМУ від 16.11.2016 р. № 850-р для працівниківпідприємств, установ та організацій, якимвстановленоп'ятиденнийробочийтиждень з двомавихідними днями (субота і неділя), за виняткоморганівПенсійного фонду України, Українського державного підприємствапоштовогозв’язку «Укрпошта», Державноїказначейськоїслужби та банківськихустанов, рекомендується перенести робочідні:
- з понеділка 8 травня − на суботу 13 травня;
- з п'ятниці 25 серпня − на суботу 19 серпня.
Отже, можнаутворитичотириденнітравневіканікули з 6 по 9 травня та для святкування Дня Незалежності з 24 по 27 серпня.
Усідіїщодовиходу на роботу, перенесенняробочихднівмаютьпровадитися на підставіприйнятого на підприємствірішеннящодоперенесенняднів, узгодженого з графікомроботипідприємства. Тобто в наказіроботодавецьмаєвисвітлити порядок перенесенняробочихднів у випадкахперебуванняпрацівників на лікарняному, у відпустцічивідрядженні. Усідіїщодонаданнявідпусток, виходу на роботу маютьздійснюватися з огляду на змінений у зв’язку з перенесеннямробочихднівграфікроботипідприємства.
Прийнятероботодавцемрішення про перенесенняробочихднівзмінюєграфікроботипідприємства, установи, організації та можезмінювати норму тривалостіробочого часу в місяцях, у якихзапровадженотакеперенесення. Протезазначенерішення не спричиняєзменшеннятривалостіробочого часу впродовж року, фонду заробітної плати, обсягіввиробництва, надходженьбюджетнихкоштівтощо (Лист Мінсоцполітикивід 07.04.11 р. № 77/13/133-11).
У разіперенесенняробочого дня на підставі наказу, наприклад, з 8 травня на 13 травня, у табеліоблікувикористанняробочого часу перенесений день (у нашомувипадку — 8 травня) маєвідмічатися як вихідний, а день, у який проводиться відпрацювання (13 травня), – як робочий (з проставлянням годин (днів) роботи).
Прим. наведена інформаціямаєлишеінформаційно-рекомендаційний характер.
|