Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) відфізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншихосіб (спадкоємців). Спадкуванняздійснюється за заповітомабо за законом.
Для прийняттяспадщиниспадкоємецьповиненвиразити свою волю. Спадкоємецьмає право прийнятиспадщинуабо не прийнятиїї.
Згідно норм, Цивільного кодексу України для прийняттяспадщинивстановлено строк - шістьмісяців до закінчення, якогоспадкоємецьзобов'язаний, звернеться до нотаріусаіззаявою про прийняттяспадщини. Якщо в установлений термінспадкоємецьзробивтакузаяву, післязакінченняшестимісячноготермінунотаріусвидастьйомусвідоцтво про право на спадщину.
Якщоспадкоємець не встигає до шести місяць з дня смерті родича, звернеться до нотаріуса (і не вважається таким, якийфактичноприйнявспадщину: прописані за однієюадресою, неповнолітні і т.д.). В такому випадкувінвважається таким який пропустив строк на прийняттяспадщини.
Особа, яка не прийняласпадщину в установлений законом шестимісячний строк, можевідповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК Українизвернутисядо суду з позовноюзаявою про визначеннядодаткового строку для прийняттяспадщини.
У позовнійзаяві про визначеннядодаткового строку спадкоємець повинен вказатиперіод часу з моменту набраннясудовимрішеннямзаконноїсили, протягомякоговінхоче подати заяву про прийняттяспадщини. При цьомуслідмати на увазі, щододатковий строк для подання заяви про прийняттяспадщини не можеперевищуватишестимісячного строку, встановленого ст. 1270 ЦК для прийняттяспадщини.
Крімцього в позовнійзаяві повинна бути обґрунтованаповажність причини пропуску строку для прийняттяспадщини.
При цьомунеобхідновиходити з того, щоповажними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотнимитруднощами для спадкоємця у вчиненніцихдій.
Відповідачами у такійсправі є спадкоємці, якіприйнялиспадщину. За відсутностііншихспадкоємців за заповітом і за законом, усуненняїхвід права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а такожвідмовивідїїприйняттявідповідачами є територіальнігромади в особівідповіднихорганівмісцевогосамоврядування за місцемвідкриттяспадщини.
Спадкоємець у разівизначенняйому судом додаткового строку для прийняттяспадщинимає право прийнятиспадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК, звернувшись до нотаріальноїконтори, післячоговважається таким, щоприйнявспадщину.
Прим. наведена інформаціямаєлишеінформаційно-рекомендаційний характер.
|