Пенсійна реформа в Україні – 2017
Закон про пенсійну реформу в Україні прийнятий Верховною Радою 3 жовтня 2017 року і підписаний президентом 7 жовтня. Це закон №6614 від 22.06.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", який частково набув чинності заднім числом – з 1 жовтня 2017 року (з цього числа буде проведено підвищення пенсій), а в повній мірі вступить в дію з 1 січня 2018 року. Основні нововведення пенсійної реформи. Підвищення пенсій в Україні з 1 жовтня 2017 року. З 1 жовтня 2017 року в Україні підвищать пенсії для більшості нинішніх пенсіонерів, в законі для цього придумали спеціальний термін – "осучаснення". А саме:
- Мінімальнапенсія для громадян, у якихнедостатньострахового стажу (щоцетаке – про цедалі) зросте до 949 до 1373 гривень (на 424 грнабо на 45%);
• Мінімальнапенсія для громадян, у якихдоситьстрахового стажу, зросте з 1312 до 1452 гривень (на 140 грнабо на 11%);
• Середнєпідвищенняпенсіїукраїнськихгромадян з 1 жовтня 2017 року становитимеблизько 700 гривень;
• При цьомуприблизно на 200 гривеньзростепенсія 1,3 млн. пенсіонерів, на 200-500 гривеньотримаютьбільше 1,2 млн. пенсіонерів, на 500-1000 гривень – 2 млн. пенсіонерів, і більшніж на 1000 гривень – 1,1 млн. пенсіонерів;
• В цілому, буде перерахованапенсіяприблизно 9 млн. пенсіонерів.
Перерахунокпенсій буде проводитися автоматично, вони будутьрозраховані і виплаченівжевновомуобсязі, як обіцяють в уряді, протягом 2-3 тижнів. При цьому, тимпенсіонерам, якимвжездійсненавиплатапенсії за жовтень по старому розрахунком, буде проведений перерахунок та доплату.
В цілому, чимбільшероків тому чоловіквийшов на пенсію, тимбільшу надбавку до пенсіївін зараз отримаєпісляздійсненняперерахунку.
Якою буде пенсіяпісляпенсійноїреформи в Україні?
Двіголовнікритерії, відяких буде залежатиновийрозмірпенсії: страховий стаж і отримуваназаробітна плата. До пенсійноїреформи 2017 року бувщетретійвраховуєтьсяпоказник – середня зарплата в Україні, але тепервідйоговикористаннявирішиливідмовитися, і при перерахункупенсій буде використовуватисяєдиний для всіхрозмірсередньоїзарплати 3674,40 грн (з розрахунку за останні 3 роки: 2014-2016).
Також при перерахункуврахованорозмірпрожитковогомінімуму, встановленого на грудень 2017 року, рівний 1452 грн – саметакийрозмірмінімальноїпенсіїотримаютьгромадяни, яківідпрацюваливизначенийстраховий стаж. Ранішемінімальнапенсіябуланижчерівняпрожитковогомінімуму, щобуло несправедливо.
Такожранішевиникаласитуація, при якій люди, відпрацьованаоднаковий стаж в одній і тій же галузі, але яківийшли на пенсію в різні роки, отримувалиістотнорізнупенсію, тепер проведена пенсійна реформа виключаєцейваріант.
Пенсійна реформа скасовуєзниженняпенсії на 15% для працюючихпенсіонерів, практикувалося до цього часу, теперпрацюютьотримуватимутьтаку ж пенсію, як і непрацюючі.
При цьому з їхзаробітних плат будутьпроводитисявсіналежнівідрахування у виглядіподатків і зборів, у тому числі і в Пенсійний фонд.
Такожскасовуєтьсязниженняпенсіїжінкам, щоскористався правом достроковоговиходу на пенсію в 55 років. Коли їхвікперевищитьпенсійний на кількістьмісяцівдостроковоговиходу на пенсію, їмбудутьпроводитисявиплати у 100% обсязі.
А ось пенсії жителям гірськіймісцевостібудутьзбільшені на 20%.
Формула розрахункупенсії в Україні.
РОЗМІР ПЕНСІЇ = СЗ * ІКЗ * КС
• СЗ – Розмірсередньоїзарплати (на даний момент він для всіходнаковий і складає 3674,40 грн, далі буде мінятися);
• ІКЗ – Індивідуальнийкоефіцієнтзарплати (визначається як співвідношенняодержуваноїзарплати до середньоїзарплати);
• КС – Коефіцієнт страхового стажу (визначається як кількістьроків страхового стажу, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу).
Ранішекоефіцієнт страхового стажу приймалирівним 1,35, але тепервін буде дорівнює 1, затепенсіїтепербудутьщорічноіндексуватися.
Індексаціяпенсій в Україні.
Пенсійна реформа в Україні вводить норму автоматичноїщорічноїіндексаціїпенсій, яка почневироблятися з 2019 року з метою захиступенсіонеріввідінфляції.
Законом встановленанаступна норма: розміріндексаціївизначатиметьсяможливостямиПенсійного фонду, але він не може бути менше 50% зростаннясередньоїзарплати за 3 роки і менше 50% зростанняіндексуспоживчихцін (це і є рівеньінфляції).
Пенсійнийвік в Україні. Страховий стаж.
Реформа 2017 року прямо не передбачаєпідвищенняпенсійноговіку, але передбачаєпідвищеннявимог до страхового стажу.
Страховий стаж – це час роботигромадянина, протягомякого з йогодоходіввироблялисяутримання в пенсійний фонд у розмірі не нижчемінімального страхового внеску. Страховий стаж – це не те ж саме, щотрудовий стаж, і найчастішевінменше трудового.
Крімбезпосередньотрудовоїдіяльності, страховий стаж входять:
• Періодпроходженнявійськовоїслужби;
• Періодвідпустки по догляду за дитиною до 3 років;
• Періодпроходженняпрофпідготовки, перепідготовки, підвищеннякваліфікації з відривомвідвиробництва, без збереженнязарплати і з виплатоюстипендії;
• Періододержаннядопомоги по догляду за дитиною-інвалідом, інвалідом 1 групиабопрестарілим, якийпотребуєдогляді за висновкоммедустанови, якідосягли 80-річного віку;
• Періодсплатидобровільнихстраховихвнесків до Пенсійного фонду на підставі договору про добровільну участь.
На поточний момент необхідниймінімальнийстраховий стаж для одержанняпенсії становить 15 років. З моменту набраннячинностіпенсійноїреформивінпочнепоступовозростати, і пенсіонери, щомаютьрізний стаж, будутьвиходити на пенсію в різномувіці: 60, 63 або 65 років.
Чим молодша на сьогоднішній день людина, тимбільшийстраховий стаж йомупотрібно для виходу на пенсію.
Деякінорми закону:
• З 2018 року для виходу на пенсію в 60 років буде потрібностраховий стаж не менше 25 років, ті, у кого страховий стаж від 15 до 25 років, зможутьотримуватипенсіюлише з 63 років, менше 15 років – до 65 років;
• З 2028 року мінімальнийстраховий стаж для виходу на пенсію буде становити 35 років;
• З 2028 року громадяни, напрацювавшистраховий стаж 40 років, отримують право виходу на пенсію у будь-якомувіці (навітьменше 60 років).
При цьомупенсійна реформа 2017 року вводить можливістьдокупитисобістраховий стаж, тобто, заплатитипевну суму страховихвнесків одноразово, щобвийти на пенсіюраніше.
1 рік страхового стажу на поточний момент коштуєблизько 16,9 тис. гривень, 5 років – 84,48 тис. гривень. Купитибільше 5 роківстрахового стажу неможливо.
Наскількивигіднатака "операція" – необхіднопрораховувати в кожномувипадкуіндивідуально.
Достроковийвихід на пенсію.
Пенсійна реформа в Україні 2017 року залишає право достроковоговиходу на пенсію для деякихкатегорійгромадян:
• Військовослужбовців – учасниківбойовихдій (вихід на пенсію у 55 років);
• Матерів, яківиховують 5 і більшедітейабоінвалідів з дитинства (вихід на пенсію в 50 років);
• Артистів за наявностітрудового стажу 20-35 років;
• Журналістів, якіотрималипоранення, контузії, каліцтва в "гарячих точках" при заняттіпрофесійноюдіяльністю;
• Ліквідаторівчорнобильськоїаварії;
• Ліліпутів і карликів.
Тимчасовадержавнасоціальнадопомога.
У 2018-2020 роках непрацюючі особи, якідосяглипенсійноговіку, якімаютьстраховий стаж не менше 15 років, але які не отримали права на отриманняпенсії, будутьотримуватитимчасовудержавнусоціальнудопомогу в розміріпрожитковогомінімуму для осіб, яківтратилипрацездатність.
Пенсійна реформа скасовуєспецпенсії.
Пенсійна реформа в Україні 2017 року скасовуєбільшучастинуспеціальних (підвищених) пенсій. Теперїх не будутьотримуватисудді, депутати, державніслужбовці, прокурори, дипломати, науковці.
Виняток тут становлятьвійськовослужбовці та працівникисилових структур – для них спецпенсіїбудутьзбережені, але тежвідбудетьсяїх "осучаснення". Як самеце буде відбуватися – покиневідомо, з цього приводу повинні бути прийнятідодатковізаконодавчіакти:
• До 1 листопада 2017 року повинен бути підготовлений законопроект про осучасненняпенсійвійськовослужбовцям;
• Післяприйняттяцього закону протягомпіврокуповинні бути підготовленізаконопроекти про запровадженняпрофесійноїпенсійноїсистеми для окремихкатегорійпрофесій і про порядок отриманняпенсій, якігромадяни не змоглиотримати, перебуваючи на тимчасовонепідконтрольнихУкраїнітериторіях.
Накопичувальнапенсійна система.
Пенсійна реформа в Україніпередбачаєвведення з 2019 року другого рівняпенсійноїсистеми – накопичувальноїпенсії, який буде співіснуватиодночасно з солідарною системою. Згідно з цією нормою, коженгромадянин буде робитивідрахуваннянаспеціальнийособистийнакопичувальнийрахунок, з якогозгодом буде отримуватидодатковіпенсійнівиплати. Відповідальність за збереженнякоштів на цихрахункахпокладається на державу.
|