30 вересня, в День святихВіри, Надії та Любові, а також їхньоїматеріСофії, відзначається День усиновлення в Україні. Цей день є символом милосердя і добра по відношенню до людей. Днем заснування свята є 30 вересня 2009 року.
В цей день прийнято дякувативідіменівсього суспільства усиновителям, співробітникамдитячихбудинків та комісій з усиновлення. День усиновлення є ще одним важелемзахисту прав дітей, які позбавленібатьківськоїопіки.
На щастя, кількістьукраїнців, які хочутьусиновитидитину, з кожним роком збільшується. Щодня в країнінароджується 50 дітей, які залишаються сиротами, і в цей же час в Україні щоднявсиновлюють 60 дітей. Ця позитивна динамікасвідчить про те, що сучаснесуспільство стало гуманнішим. Однак на тлі цього зустрічається все більшевипадків, коли батьки відмовляютьсявід своїх малолітніх дітей або ж їх позбавляють батьківських прав за неналежний догляд за дитиною.
Сімейніформивлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:
- Усиновлення (удочеріння) - це прийняття в сім'ю неповнолітньоїдитини на правах сина чи доньки. Дитина втрачаєусі права і зобов'язання щодо своєїпопередньої сім'ї і батьків і набуває прав і обов'язків (в тому числімайнових) рідних дітей. Одним словом дитина стаєрідною.
- Опіка і піклування встановлюються над дітьми, які залишилися без батьківського піклування внаслідокрізних життєвих причин. Опікунампризначаєтьсядержавна допомога на дітей, однак плату за виконання своїх обов'язків вони не отримують. Опікуни не мають права перешкоджати контактам дітей і батьків, окрімвипадків, коли ціконтактизавдаютьшкодиінтересам дитини. Опікунаминайчастішевиступаютьродичі, а також близькі й знайомідитині люди - сусіди, вчителі, друзі батьків тощо.
- Прийомнасім"я - це сім'яабоокрема особа, яка не перебуває у шлюбі, яка добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від 1 до 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Такі сім'ї фактичнодопомагаютьдержавівиховувати дітей не в інтернатах, а в кращих, сімейнихумовах. Відповідно, держава призначає сім'ї допомогу на утримання дітей, грошове забезпечення прийомним батькам, а також надаєсоціальнийсупровід (постійнуконсультативнудопомогувідсоціальногопрацівника). Діти в прийомній сім'ї зберігають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування та всіпільги, призначені державою такійкатегорії дітей.
- Дитячий будиноксімейного типу - сім’я, в якійпоряд з власнимидітьмиживуть і виховуютьсядітипозбавлені батьківського піклування. Такасім’яможевзяти на виховання від 5 до 10 прийомних дітей. Вихованціперебувають у дитячомубудинкусімейного типу до досягненняповноліття, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищомунавчальномузакладі I–IV рівнівакредитації – до його закінчення, але не пізнішедосягнення ними 23-річного віку. Держава призначає сім'ї допомогу на утримання дітей, грошове забезпечення батькам/вихователям, а також надаєсоціальнийсупровід (постійнуконсультативнудопомогувідсоціальногопрацівника). Діти, які виховуються в дитячихбудинкахсімейного типу, не втрачають статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, що передбачаєзалишенняпільг, які гарантуються державою таким дітям: при отриманніжитловоїплощі, влаштуванні на навчання, матеріальноїпідтримкитощо. У випадку, якщо за дитиноюзакріпленомайно та житло, воно зберігається до досягненнявихованцемповноліття, відповідальність за його збереженняпокладається на органиопіки та піклування за місцемзнаходження майна. За вихованцямизберігаютьсяранішепризначеніаліменти, пенсії, інші виплати. Сумикоштів, що належать вихованцям як пенсія, аліменти чи інші види державної допомоги, переходять у розпорядження батьків-вихователів і витрачаються на утримання вихованців.
Усиновлення: порядок і процедура. Варто знати!
Усиновленнявизнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Усиновленоюможе бути та дитина, у якоїрозірваніюридичністосунки з батьками. Тобтотакідіти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратилибатьківські права стосовноцієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріальнозасвідченавідмова батьків від дитини, тощо.
Усиновлення – це юридичнийпроцес, під час якогорішенням суду створюютьсянові, постійнівідносиниміж батьками та дитиною, і якийполягає у передачі батьківських прав та обов’язків відоднієїродини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.
Усиновлювачам треба принциповоусвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливоці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхиїх задоволення, навітьякщоці потреби на початковому етапіпротирічатькультурним нормам усиновлювачі.
Якщо Ви небайдужі до долі дітей і у Вас є можливість і бажаннявзяти на виховання хоча б одну дитину, - зробіть це! Подаруйтещастя на ційземліхоча б одніймаленькійлюдині, яка чекає на Вас!
|