УРЯДОМ ЗМІНЕНО ПОРЯДОК ВИПЛАТИ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ
Основними змінами, які передбачаються постановою Кабінету Міністрів України від 2207.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (далі – Постанова) є:
- встановлення єдиного порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для усіх видів соціальної допомоги та житлових субсидій, тобто тих видів соціальної підтримки, які надаються в залежності від доходу сім’ї.
- удосконалення механізміввзаємодії органів влади та органів місцевого самоврядування, запроваджено обмін інформацією між Державною Податковою Службою, Пенсійним фондом, скасовано необхідність надання додаткових довідок про доходи від заявників. Крім того, при розрахунку доходу враховується розмір чистої заробітної плати, тобто буде включена сума доходу без податку на доходи фізичних осіб.
- затвердження нової редакції порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Право на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям залишиться за багатодітними сім'ями, працездатними особами, які здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними 6-річного віку, хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за особами з інвалідністю І-ІІ групи, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за особами, які надають соціальні послуги з догляду.
Інші працездатні особи з малозабезпечених сімей для подальшого призначення допомоги повинні працювати або сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, або перебувати на обліку в центрі зайнятості.
Основним принципом надання державної допомоги визначено об'єктивність отримання низьких доходів, або відсутність доходів у непрацюючих працездатних членів сім’ї.
Також впровадженими змінами передбачена можливість звернення он-лайн за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Зазначеною Постановою удосконалюються порядки надання таких видів держдопомоги, як:
- тимчасова державна допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
- допомога на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях (визначені умови, за наявності яких поновлюється виплата допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях);
- допомога одиноким матерям (уніфіковано принцип надання допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям).
Допомога на дітей одиноким матерям нараховуватиметься з урахуванням майнового стану сім’ї, тобто для призначення допомоги буде враховуватися:
- наявність працевлаштування;
- здійснення протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям покупок, які перевищують 50 тис. гривень;
- наявність у власності сім’ї другого житла, яке розташоване на підконтрольній Україні території;
- наявність у власності сім’ї більше ніж одного автомобіля, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
Допомога непрацюючій одинокій матері може бути призначена тільки у разі здійснення нею догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.
Допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.
З 1 липня 2020 р. допомога на дітей одиноким матерям призначається за новими умовами.
Одночасно Постановою встановлюється перерахунок допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Ця допомога збільшилася з 2 прожиткових мінімумів до 2,5, а на дітей з інвалідністю - до 3,5 прожиткових мінімумів.
Зазначені перерахунки підлягають виплаті на дітей, які були нараховані у січні-червні 2020 року, перерахунок проводиться з 1 січня 2020 року.
Таким чином, суттєві зміни торкнулись питань рівного доступу до державної допомоги, об’єктивності під час її призначення та спрощення оформлення необхідних документів.
За додатковою інформацією просимо звертатись за телефоном «гарячої лінії» управління соціального захисту населення райдержадміністрації: 066-808-27-24.
|